Categories
BLOG

Post Vacation Blues

Ljetu se bliži kraj. Kraj je i godišnjim odmorima. Većina nas je svoje slobodne dane iskoristila i već su na svojim radnim mjestima. Sigurno je svima poznat osjećaj vraćanja na posao nakon godišnjeg odmora. I onda nam se samo vraćaju misli i planovi koje smo imali zadnji dan na poslu, prije nego li smo se opustili i rekli obavezama zbogom, bar na kratko.

Vrijeme je da se skoncentriramo i uhvatimo u koštac sa svime što smo propustili i prigrlimo obaveze, odgovornosti i ljude. Osim što nas je deprica već hvatala dan prije vraćanja na posao, vjerojatno nismo mogli ni oka sklopiti pa smo sanjali nešto vezano uz posao i pretpostavljam da ste u snu kasnili s nečim (ja jesam, i ključeve sam zaboravila i svašta nešta) i onda je zazvonio alarm. Ustajanje, cijela procedura, vožnja i evo nas na poslu i sad se treba nakon toliko dana uživancije vratiti u stvarnost. Depresiju kroz koju prolaze povratnici s godišnjeg nitko od nas ne viđa na poslu svaki dan i takvo stanje zaista nema nikakve veze s radnom sredinom, poslom ili tvrtkom u kojoj radite. Možete raditi s najdivnijim ljudima na svijetu, u najboljoj tvrtki koja postoji na zemaljskoj kugli, ali ništa vas neće spasiti. Samo treba znati kako prebroditi taj nagli prijelaz i učiniti učinkovitim one dane koji su pred nama, imajući na umu da iako smo napunili baterije, naša je poslovna energija na relativnoj niskoj razini.

Dobro ste se odmorili, osjećate se dobro. Puni energije čekate novi ciklus. No, ideje u glavi nikako ne pronalaze put prema van. Spori ste, a najjednostavnije operacije provjeravate triput u strahu od pogreške. Osjećate da nešto ne štima. Iako su baterije napunjene osjećate umor.  Što se dogodilo?

Stručnjaci navode kako vraćanje na posao zna biti itekako stresno, a ako se uz to potkrade to da vam je na godišnjem bilo jako zanimljivo, onda će i vraćanje u radno okruženje biti još stresnije.

Psiholozi se najozbiljnije bave ovim problemom i stalno preporučuju nove metode kojima se može izbjeći frustrirajući prvi dan na poslu. U medicini je uvedena i dijagnoza postgodišnje depresije (Post Vacation Blues), a povratak na posao s godišnjeg neki su liječnici usporedili čak i s odlaskom zubaru prvi put nakon pet godina.

Psihologinja Ana Karlović kaže kako je normalno da nam je teško vratiti se s godišnjeg odmora, jer na godišnjem napokon živimo “po svom”.

“Na godišnjem nema zahtjeva, pritisaka, očekivanja, rasporeda, rutine, svaki dan može biti nov i prekrasan. Više smo u prirodi, više se odmaramo, opuštamo, zabavljamo, družimo… I nipošto nije normalno da je tako samo 2 do 3 tjedna godišnje. Taj je osjećaj nešto što nam treba svaki dan, svaki tjedan, no često si to ne možemo priuštiti”, kaže Karlović.

Stručnjaci predlažu plan koji će vašu ukočenost nakon godišnjeg odmora svesti na razumnu mjeru i vratiti vas u normalu:

  1. Prvenstveno je potrebno, prvi dan na posao, nakon godišnjeg odmora, doći ranije. Na posao bi trebalo doći barem sat vremena ranije kako bi se adaptirali polako. Tih sat vremena iskoristite tako da si skuhate kavu koju ćete polako ispijati i pregledavati mailove, a ako se uhvatite kako za to vrijeme zurite u zid, ne brinite, to je normalno. Ovo je osnovna taktika u borbi protiv postgodišnje depresije i zaista pomaže. Jer uvijek je vrijedila ona – Tko rano rani…
  2. Iako je Mark Twain rekao:  “Ako moraš pojesti žabu, najbolje je pojesti je odmah ujutro, a  ako moraš pojesti dvije žabe, onda je najbolje da pojedeš najprije veću”, ali vi nemojte pojesti žabu. Ovo je jedini tjedan u godini kada se opravdano preporuča izbjegavanje bitnih poslovnih odluka.
  3. Iako vam se sve čini naporno, nemojte samo sjediti, napravite plan. Polako se organizirajte. Napravite kalendar aktivnosti i različitim bojama označite one najhitnije zadatke. Budite korisni. Ako se ne možete natjerati na posao, pogledajte oko sebe. Možda je nekome potrebna vaša pomoć.
  4. Savjet koji je koristan za svaki dan je – Na poslu pijte puni tekućine. Ne morate se zalijevati i pretvoriti u žabu, ali jako je važan unos tekućine i to vode. Izbjegavajte zavaravanje organizma kavama i sokovima jer to može biti loše za vaše zdravlje. Osim toga, možda je baš danas pravo vrijeme da se počnete baviti nekom fizičkom aktivnosti.
  5. I na kraju – pomalo. Dajte si vremena. Imajte u vidu da ćete posao koji je moguće odraditi za dan, raditi dva dana. Nije ni to smak svijeta. Ubrzo će se sve vratiti na staro i bit ćete opet oni stari Vi. Do kraja tjedna ćete osjetiti koliko ste zaista napunili baterije, koliko ideje idu i koliko ste zapravo odmorni i spremni za dalje…

Tako mi u Brodbotu započinjemo rad nakon godišnjeg odmora. Polako, ali sigurno. Projekti idu, a mi se poslije godišnjeg adaptiramo uz kavu i organizaciju taskova za dalje…

Leave a Reply

Your email address will not be published.